Sommer Grand Prix 2018

Der spilles i grupper efter DSU styrkeliste juni 2018

Gruppe A spillere op til 1250 i rating

Gruppe B spillere fra 1251 til 1450 i rating

Gruppe C spillere fra 1451 til 1650 i rating

Gruppe D spillere med mere end 1650 i rating.

2. Hvert parti er på 36 minutter og tiden fordeles som følger

Gruppe A får 30 minutter mod gruppe D, der har 6 minutter

Gruppe A får 26 minutter mod gruppe C, der har 10 minutter

Gruppe A får 22 minutter mod gruppe B, der har 14 minutter

Gruppe B får 22 minutter mod Gruppe C, der har 14 minutter

Gruppe B får 26 minutter mod Gruppe D, der har 10 minutter

Gruppe C får 22 minutter mod Gruppe D, der har 14 minutter

Når spillere fra samme gruppe mødes, så har de hver 18 minutter.

3. Antal spillere per gruppe

De fremmødte spillere inddeles ved lodtrækning i grupper af 4 spillere, så der på en aften spilles tre partier. Er der et ulige antal spillere i én gruppe spilles der 4 partier og med en oversidder i hver runde.

Hver gruppe spiller om en 1.-plads og de øvrige placeringer.

Er det nødvendigt som følge af fremmødet at lave en gruppe på 5 eller 6 spillere spilles også kun 3 runder efter et 5-rundekort.

# GRUPPE D

Gruppe D spillere med mere end 1650 i rating.


1

Mohammad Ali

2204

2

Dimitri Bogdanov

2102

3

Henrik Frederiksen

2058

4

Niels-Peter Nielsen

2026

5

Flemming Louv Sørensen

2022

6

Børge Hjerrild Nielsen

1883

7

Erkan Bayhan

1872

8

Murat Seyhan

1846

9

Torben Madsen

1799

10

Erol Taskiran

1795

11

Allan Juul Stage

1781

12

Arne Walther Larsen

1713

13

Palle Halkier Jørgensen

1697

14

Henri Tolba

1661

15

Jørgen Gammelgaard

1660

# GRUPPE C

Gruppe C spillere med 1451- 1650 i rating

_____________________

16

Kim Frederiksen

1640

17

Mohammed Zewain

1639

18

Rasmus Hvidberg

1540

19

Jørn Brandt

1513

20

Michael Jen Knudsen

​1509

# GRUPPE B

spillere med 1250- 1451 i rating​​

_____________________

21

Zygmunt Hartman

1409

22

Svend Sejersen

1382

23

Arne Rasmussen

1314

24

Bjarne Kildeskov

1309

25

Ejlif Trier Hansen

1287

26

Henrik Madsen

1281

27

Erik Friberg

1275

28

Robert Christensen

1255

29

Steen Andersen

1255

# GRUPPE A

Under 1250 i rating​

_________________________

30

Lukas Alexander Hans Rose

-

31

Torben Kragh

1372

32

Bjarne Håkansson

1433

33

Matt Han

1469

34

Peter Iversen

1324

35

Vagn Jensen

1329

​​

​​Hvidovre Skakklub

​​Hvidovre Enghavevej 2

2650 Hvidovre

Vil du være med?

​Meld dig ind her

Sponsorer

Facebook​

​Kontakt os​

 
 
 
 
Nogle felter er ikke udfyldt korrekt