Sæsonprogram

​Efterårsturnering 2023.

​Opdelt i 4 grupper, med 8 i hver gruppe.

Imidlertid er der én oversidder i hver gruppe.

Afvikles over 7 runder, hvor man i én runde er oversidder.

De 3 første runder spilles den 19., og den 26. september, den 3. oktober. De resterende runder er som følger:

10. oktober: Efterårsturnering 4. runde

17. oktober: Efterårsturnering mulighed for afvikling af udsatte partier i efterårsferien.

7. november: Efterårsturnering 5. runde

21. november: Efterårsturnering 6. runde

5. december: Efterårsturnering 7. runde

2. januar: Efterårsturnering udsatte partier

9. januar: Efterårsturnering udsatte partier

23. januar: Efterårsturnering udsatte partier

Alle partier skal være afsluttet absolut senest den 23. januar.​

Betænkningstid til hver spiller 1½ time til 40 træk plus 30 sekunder per træk fra træk et.

Kampstart kl. 19.00, kommer man mere end 30 minutter for sent er partiet tabt.

Det er ens eget ansvar at melde afbud og aftale tid, hvornår og hvor et udsat parti skal spilles. Det er ok at spille partier privat eller i klubben stort set alle dage, aftal med Jørn eller Palle.

Turneringen rates, såvel dansk som Elo.

Der betales ikke indskud, præmie størrelser oplyses senere.

Turneringsleder: Palle Halkier Jørgensen

Kampresultater meddeles til: Jørn Brandt.

Du har samtidig med nedennævnte turneringsoversigt modtaget en opdateret medlemsfortegnelse, hvor mobil og mailadresse af dine modstandere fremgår.​

NB. Gruppe C og D bytter om på 4. og 5. runde, så de spiller 5. runde den 10. oktober og 4. runde den 7. november, herved reduceres antal udsatte partier maksimalt.

Klik her for at gå til turneringsoversigten

Juniortræning 2023

Gennemføres følgende torsdage fra kl. 19.00 til kl. 22.00:

5. Oktober, 9. November, 23. November og 7. December (sidste gang før jul)

Instruktør: Palle Halkier Jørgensen / Niels Jacob Wilquin

Vestvold 2024

Vestvold bliver afviklet hhv. mandag d. 8 April & 15. April 2024 hos Brøndby skakklub.

Kalender 2023

Dato

Begivenhed

19. September

🍁 Efterårsturnering Runde 1

26. September

🍁 Efterårsturnering Runde 2

3. Oktober

🍁 Efterårsturnering Runde 3

5. Oktober

🧒🏽👧🏼 Juniortræning

10. Oktober

🍁Efterårsturnering Runde 4

17. Oktober

🌞 Efterårsferie

Efterårsturnering Udsatte partier

24. Oktober

⚡️ Klubmesterskabet i lynskak

31. Oktober

♞ Holdkamp HVS-2,HVS-4

2. November

♞ Holdkamp HVS-1

7. November

🍁 Efterårsturnering Runde 5

9. November

🧒🏽👧🏼 Juniortræning

13. November

♞ Holdkamp HVS-4

14. November

♞ Holdkamp HVS-1, HVS-2

16. November

♞ Holdkamp HVS-3

21. November

🍁 Efterårsturnering Runde 6

23. November

🧒🏽👧🏼 Juniortræning

28. November

♞ Holdkamp HVS-3, HVS-4

30. November

♞ Holdkamp HVS-1, HVS-2

5. December

🍁 Efterårsturnering Runde 7

7. December

🧒🏽👧🏼 Juniortræning

12. December

♞ Holdkamp HVS-2, HVS-3, HVS-4

14. December

♞ Holdkamp HVS-1

2. Januar

🍁 Efterårsturnering Udsatte partier

9. Januar

🍁 Efterårsturnering Udsatte partier

15. Januar

♞ Holdkamp HVS-3, HVS-4

18. Januar

♞ Holdkamp HVS-1, HVS-2

23. Januar

🍁 Efterårsturnering Udsatte partier

29. Januar

♞ Holdkamp HVS-1, HVS-2

30. Januar

♞ Holdkamp HVS-3, HVS-4

16. Marts

♞ Holdkamp 

HVS-1, HVS-2, HVS-3, HVS-4

​​Hvidovre Skakklub

​​Hvidovre Enghavevej 2

2650 Hvidovre

Vil du være med?

​Meld dig ind her

Sponsorer

Tlf. 89 89 05 00​​

Facebook​

​Kontakt os​

 
 
 
Nogle felter er ikke udfyldt korrekt